Ждребката му се насмевна на пелистерци

Познат е календарот на натпревари за сезоната 2013/14 во Првата фудбалска лига.Пелистер ќе дебитира во Битола против новиот прволигаш Еуромилк, против кого никогаш не играл за прволигашки бодови, а се сретнал само во Втората лига.

Пелистерци скоро сите дерби средби во првиот круг ги играат под Тумбе кафе.

1 2013/04/08 18:00 Пелистер – Еуромилк

2 2013/11/08 18:00 Ренова – Пелистер

3 18/08/2013 17:30 Пелистер – Хоризонт Турново

4 25/08/2013 17:30 Брегалница Штип – Пелистер

5 2013/01/09 17:00 Пелистер – Металург

6 15/09/2013 15:30 Гостивар – Пелистер

7 22/09/2013 15:00 Пелистер – Шкендија

8 29/09/2013 15:00 Напредок – Пелистер

9 06/10/2013 15:00 Пелистер – Работнички

10 20/10/2013 14:00 Пелистер – Вардар

11 27/10/2013 13:00 Македонија Ѓ.П. – Пелистер

12 30/10/2013 13:00 Еуромил – Пелистер

13 03/11/2013 13:00 Пелистер – Ренова

14 10/11/2013 13:00 Хоризонт Турново – Пелистер

15 17/11/2013 13:00 Пелистер – Брегалница Штип

16 24/11/2013 13:00 Металург – Пелистер

17 01/12/2013 13:00 Пелистер – Гостивар

18 08/12/2013 13:00 Шкендија – Пелистер

19 02/03/2014 14:00 Пелистер – Напредок

20 09/03/2014 14:00 Работнички – Пелистер

21 16/03/2014 14:00 Вардар – Пелистер

22 30/03/2014 15:00 Пелистер – Македонија Ѓ.П.

Во шеснаесеттина финалето на националниот Куп, Пелистер му гостува на третолигашот Караорман во Струга на 21 август од 17:30 часот. Второлигашот Новаци игра со Лисиче, а третолигашот Могила со Силекс. Се игра само еден натпревар и ако нема победник во 90 минути се изведуваат пенали.