Македонија ЃП се одбрани во Битола, ново реми за пелистерци

Пелистер – Македонија ЃП 0-0

Екипата на Пелистер освои уште еден бод во Првата македонска фудбалска лига, откако во Битола, под Тумбекафе, одигра в Македонија Ѓорче Петров без голови.

На натпреварот во Битола Штерјовски започна со опоравените Пејаковиќ и Хот, а Пејаковиќ на стартот одлично асистираше, но Хот за малку не ја зафати топката за водство. Во заврпницата и Танушев имаше шанса за гол, биеше прецизно од десетина метри, но протовничкиот голман спаси гол. Во меѓувреме го бележеиме и Стојановски со одличен удат од прекин.“Лавовите“ имаа можност за отворање на резултатот ја имаа преку Петров и Абдул Калил, а во самиот финиш од првиот дел Петров ја имаше најзрелата шанса.

Пелистер подобро го отвори вториот дел, дефанзивата на „лавовите“ не дозволи постигнување на гол, но сепак најголемата ја имаше Танушев во 68. минута, кога од полулево биеше за малку непрецизно од голот на Стевковски, но по се што се виде во Битола, поделбата на бодовите можеби е најдобриот резултат за двете екипи.