Нов минимален пораз, Пелистер загуби и од Велазерими

Во вонредното шесто коло, екипата на Пелистер загуби во Кичево од Велазерими со 1-0. Екипата на Трајановски креираше свои можности, но среќата и го сврте грбот на битолчанецот.

Велазерими – Пелистер 1-0 (1-0)

Стадион во Кичево. Гледачи: 500
Главен судија:
Асистенти:
Стрелец: Бурхан Алију во 20. минута
Жолти картони: Елези, Алији, Адили, Тела (Велазерими), Исмаили (Пелистер)
Црвени картони: нема

Велазареми:
Адили, Тела, Исмаил, Адили, Дана, Елези, Асани, Алиу, Алији, Реџепи, Цуцули

Пелистер:
Ристевски, Исмаили, Котевски (од 41м. Бошковски), Илиевски, Колевски, Илијовски, Наумоски, Главевски, Коњарски, Анѓелевски, Колевски

В сабота од 15:00 часот во Битола се игра дербито од 7. коло меѓу Пелистер и Гостивар.