Пелистер го извлече Работнички во Купот на Македонија

Денес во просториите на Фудбалската федерација на Македонија ао ждрепка се определија двојките од најмасовското клубско натпреварување кај нас, за натпреварите од осминафиналето.

Во 16 клубови од првата и втората фудбалска лига е и битолски Пелистер, кој ќе биде домаќин на екипата на Работнички. Во 1/16 финалето екипата на Пелистер на пенали ја помина екипата на Кит Го од Пехчево.

Првиот натпревар ќе се игра на 25 септември, а реваншот на 30 октомври.

Еве ги двојките од осминафиналето:

Пелистер – Работнички
Академија Пандев – Осогово
Брегалница – Македонија ЃП
Тиквеш – Ренова
Лабуништа – Охрид
Борец – Струга Трим Љум
Вардар – Шкендија
Шкупи – Силекс