Пелистер ќе игра со Беласица во Осминафиналето на Купот

Финалистот на Купот на Македонија од минатата сезона, Пелитер ќе игра против Беласица во осминафиналето оваа сезона. Овие две екипи се сретнаа минатата сезона во првото коло и поуспешни беа битолчани.

Осминафинале:

Шкендија – Кит Го
Вардар – Македонија Ѓорче Петров
Тиквеш – Работнички
Гостивар – Победа
Пелистер – Беласица
Скопје – Силекс
Брегалница – Академија Пандев
Кораби – слободен

Првите натпревари од осминафиналето ќе се играат на 19 септември, реваншите се на 10 октомври.