Маневски: Нијанси ќе решаваат, двете екипи се во подем на формата (ВИДЕО)

Еден од најдобрите фудбалери на Пелистер оваа сезона, напаѓачот Борче Маневски смета дека и Пелистер и Академија Пандев оваа пролет играат во одлична форма и дека нијанси ќе го решат победникот на овој натпревар закажан за утре попладне. Според Маневски двете екипи имаат своите добри страни, кои ривалот добро ги познава. „Имаме респект кон Академија…

Драгарски: Го ценам противникот и тренерот Васоски, но верувам и во соиграчите (ВИДЕО)

Од првото коло и натпреварот на Пелистер против Академија Пандев, кој го одлучи Анес Хот со гол за 1-0, многу работи се променија во двете екипи. Денес и битолчани и струмичани ги водат нови тренери, опстанокот е многу блиску за двете екипи, а меѓусебниот дуел утре попладне е од исклучителна значајност и кај едните и…

Пелистерци премногу грешеа и убедливо загубија во Ѓорче Петров

Македонија Ѓорче Пертов го совлада Пелистер со резултат од 3-0 (1-0), во натпревар од вонредното 30. коло на Првата фудбалска лига. Резултатот беше отворен по грешката на Талески и Робсон погоди уште во раната фаза. Боби Божиновски со прекрасен удар од дистанца го совлада Талески за 2-0, додека во самиот финиш Фернандо Аугусто од најстрога…

Ампонсах: Верувам дека ќе донесеме три бода од Ѓорче Петров (ВИДЕО)

Пелистер ги демантираше сите скептици кои по променливата есен очекуваа грчевита борба за опстанок за битолските зелени. Екипата на Капинковски ја очекуваат уште четири натпревари, а на првиот нареден, утре во Ѓорче Петров, се очекува Принц Ампонсах да започне од првата минута. „Фокусирани сме на натпреварот утре попладне. Верувам во три бода и со Божја…

Николовски: Противникот има искусна екипа, но растеретени можеме да го изненадиме (ВИДЕО)

Иако немаа доволно време за подготовка, фудбалерите на Пелистер со ентузијазам го чекаат гостувањето кај Македонија Ѓорче Петров. Во тимот се враќа Христијан Николовски, но заради повреда ќе ги нема Спиркоски и Танушев. Токму Николовски, кој своевремено настапуваше за „лавовите“ со оптимизам го најави натпреварот утре попладне. „Со трите бода освоени против Ренова успеавме да…

Капинковски: Фудбалерите дадоа максимум и беа наградени за тоа (ВИДЕО)

Ренова, Борец, Вардар, Силекс и пак Ренова паднаа пролетва во Битола и со овие пет победи и успехот во Струга, екипата на Димитар Капинковски го трасираше патот кон опстанокот во лигата. Тренерот на Пелистер ги префрли заслугите за победата над „гипсарите“ кај фудбалерите, но јасно е дека неговото доаѓање донесе пресврт во тимот. Капинковски по…

Илиевски: Пред остварување сме на целта, ова е база за европски Пелистер догодина (ВИДЕО)

Eкипата на Пелистер освои три бода против Ренова, иако Капинковски имаше проблеми во составувањето на тимот без Танушев, Спиркоски и Николовски. Единствениот гол го постигна Гудиаби, а јунак беше и голманот Талески со одбранет пенал. „Ова е значајна победа и три бода со кои во 99% од случаи обезбедивме опстанок без бараж. Тоа ни беше…

Пелистер пак ја совлада Ренова, Гудиаби автор на голот вреден три бода

Со цврста и борбена игра на тимот на Пелистер, под „Тумбе кафе“ во Битола, предводена од Димитар Капинковски ја совлада екипата на Ренова минимално, но сосема заслужено, а натпреварот помина во знак на голот на Гудиаби и одбраната на пеналот на Талески, а потоа и зицерот по него. Екипата на Ренова немаше решение за брзината…

Пејаковиќ: Одлични сме со Капинковски, верувам во победа и против Ренова (ВИДЕО)

Променливиот Mарт со домашни победи и гостински порази сепак го донесе Пелистер сам да зависи околу својата иднина оваа пролет. Ако утре падне Ренова во Битола, екипата на Димитар Капинковски ќе може да потврди дека и следната сезона ќе игра во Првата лига. „Со доаѓањето на Капинковски работите си дојдоа на свое место. Пелистер игра…