Капинковски: Со максимален ангажман да дојдеме до остварување на целта (ВИДЕО)

Пелистер има прва меч топка за обезбедување опстанок во лигата, бидејќи Ренова гостува во Битола, во еден од последните домашни натпревари оваа пролет. Тренерот Капинковски верува дека екипата е мотивирана да ја продолжи успешната домашна серија, која вели дека оваа пролет „зелените“ ги добија сите четири натпревари. „Има уште пет кола до крајот и доста…

Тефику од Куманово ќе им суди на пелистерци во Струга

Oдредени се судиитe за натпреварите од 28. коло на Првата лига, кои се закажани за претстојниот викенд. Кумановскиот судија Тефику првпат ќе им суди на битолчани сезонава. Тој е делегиран за гостувањето на Пелистер крај Охридското езеро против Струга Трим Љум во недела од 13:00 часот. СТРУГА ТРИМ ЉУМ – ПЕЛИСТЕР (Н. Тефику – Куманово)…

Илиески: Порастеретени сме по подвигот против Силекс, одиме по бодови во Струга (ВИДЕО)

Со трите бода против Силекс, Пелистер направи голем чекор напред за опстанок во лигата. Со 35 бода на шест кола до крајот екипата на Капинковски може помирно да влезе во последните неколку кола. Пред гостувањето кај Струга Трим Љум, дефанзивецот Дарко Илиески потврдува дека многу помирно ќе се играат последните неколку кола, бидејќи целта е…

Херојски пресврт во Битола, Пелистер се врати од 0-2 до 3-2 против Силекс

Пелистер – Силекс 3-2 (2-2) Пелистер се надмина себеси и го совлада Силекс со 3-2 во натпревар од вонредното 27. коло на Првата лига, откако гостите од Кратово водеа со 0-2 по првите 20-тина минути. Ова е четврта пролетна победа на Пелистер на домашен терен, со што екипата на Димитар Капинковски се наоѓа на чекор…

Талески: Верувам во соиграчите, спремни сме да отпочнеме нова позитивна серија (ВИДЕО

Утре се играат натпреварите од вонредното 27. коло на Првата фудбалска лига. Пелистер многу брзо има можност за поправен испит по поразот од Работнички во Скопје. Во Битола доаѓа Силекс, а натпреварот има огромна важност, бидејќи двата клуба се разделени само три бода на табелата. Голманот Давор Талески ја прекина серијата од 480 минути без…

Кочоски: Дуелот против Силекс е како финале за нас (ВИДЕО)

За да го задржи максималниот ефект на домашен терен оваа пролет, битолски Пелистер мора да одигра подобро отколку против Борец, Ренова и Вардар и утре попладне да го совлада Силекс. Капинковски најави промени во тимот во споредба со стартниот состав против Работнички, а добра вест е што сите фудбалери се здрави. Валентин Кочоски очекува вистинско…

Александар Ставрев ќе го води натпреварот Пелистер – Силекс

Фудбалската сезона во Првата лига продолжува оваа среда, со натпреварите од 27. коло. Најдобриот македонски судија, Александар Ставрев од Скопје е делегиран за главен судија на дуелот во Битола каде Пелистер ќе го пречека Силекс. Нему ќе му помагаат Дејан Костадинов и Гоце Петревски, исто така од Скопје. Марјан Младеновски од Скопје ќе биде четврти…

Со срце за Пелистер

Навивачи, пријатели, симпатизери, бивши и сегашни фудбалери, фирми и здруженија, почитувачи на зелено-белата боја, Поради огромниот број на барања и желби од Ваша страна за да му помогнете на ФК Пелистер, во време кога не можете да бидете на трибините, да навивате и да го бодрите Вашиот омилен клуб, и да дадете Ваш придонес во…

Пелистер поразен на гостувањето кај Работнички

Работнички – Пелистер 3-1 (2-0) Работнички го совлада Пелистер со 3-1 и го продолжи победничкиот чекор во Првата лига. Ова е втор пролетен пораз за тимот на Димитар Капинковски. Во 22. минута, Марио Станковски ја затресе мрежата на Пелистер, по асистенцијата на Лука Станковски. Одлично реагираше и откосо од десната страна пронајде пат за топката…

Нето: Добро трениравме неделава, имамe добри шанси против Работнички (ВИДЕО)

Интернационалецот од Ангола, Алдаир Нето заради повреда не настапи против Вардар, но се враќа во тимот, неделава тренираше без проблеми и ќе конкурира за место во првиот дел попладнево. „Мислам дека имаме добри шанси на натпреварот против Работнички. Добро трениравме оваа недела и верувам дека сè ќе биде во најдобар ред. Самодовербата по натпревар против…