ФК Пелистер – формирање и историја

 

ФК Пелистер e фудбалски клуб од БитолаМакедонија, кој моментално настапува во Прва Македонска Фудбалска Лига.  

Боите на клубот традиционално се зелени и бели. Грбот е формиран во форма на штит, на горниот лев агол секогаш го имал испишан бројот 1945, што е година на основањето на клубот. Во најновата верзија вклучува кирилични букви FK, на десната страна, oблик на планина во позадина (во чест на планинскиот врв Пелистер) со името на клубот во центарот и класична фудбалска топка  под него. Првите верзии на гребенот ја вклучуваа црната боја, но сега целиот беџ користи само две бои, зелена и бела.

Клубот игра на градскиот стадион Тумбе Кафе.

 

Клубот многу се фокусира на младински играчи од битолскиот регион со силен развој на таленти. Ѓорѓи Христов, Драги Канатларовски, Тони Мицевски, Николче Новески, Тони Савевски и Митко Стојковски се едни од познатите битолчани кои својата кариера ја започнаа со клубот. Затоа, Пелистер е познат како расадник на млади и талентирани играчи кои заминале и имале успех во различни клубови во државата и странство.

 

ФК Пелистер е формиран во 1945 година, иако неговите корени датираат од 1924 година каде бил формиран под името „Омладина“кое подоцна било променето во „Пелистер“, а подоцна во „СК Битола“.

Клубот повторно се појавува под старото име „Пелистер“ по ослободувањето во 1945 година, а веќе во 1946 година тие ја освоија битолската регионална титула и истата година се споија со Работник.

Пелистер ја освојува титулата во Битола во 1950 и 1951 година повторно.

Некои од познатите играчи од тоа време се: Ѓеоргиевски, Димитровски, Мицевски, Петровски, Наумовски, Лазаревски, Шекерџиевски, Аврамовски, Несторов и Ефтимовски.

 

Пелистер за првпат во својата историја влегува во втората југословенска лига во сезоната 1974/1975 што претставува голем успех за таа генерација. Пелистер не успева да се задржи подолго време во втората лига, но подоцна се враќа во лигата во 1982 година, кога на чело на клубот биле Митко Бутлевски и тренерот Иван Чабриновиќ

Во тоа време ФК Пелистер ги доживува едни од најголемите успеси во историјата на клубот и од Пелистер излегуваат голем број на репрезентативци на Македонија. Пред распаѓањето на СФР Југославија, Пелистер настапува и во Првата сојузна лига.

Најголемиот успех се случува во Купот на Југославија 1990–91 кога стигнаа до 1/8 финалето, елиминирајќи се на гости од евентуалниот шампион Хајдук Сплит. Пелистер ја одигра последната сезона во системот на Југословенската лига во Првата лига на Југославија од 1991 до 1992 година, завршувајќи на 15-то место.

Некои од најпознатите играчи во тоа време се: Грбевски, Дуковски, Цветковски, Ташков, Богоевски, Гошевски, Ристевски, Тристовски, Мицковски, Димовски, Марковски, Упалевски и менаџерот Ставре Ефтимовски. 

 

По формирањето на Првата македонска фудбалска лига, Пелистер постигнува ран успех константно завршувајќи во Топ 5.  Исто така се пласира во финалето на Купот на Македонија првите две сезони .

Клубот стануваа ривал на Вардар Скопје со кој го создаде Вечното дерби на Македонија и го продолжува пелагониското регионално дерби со Победа –  Прилеп.

Во 2000 година, Пелистер станува првиот тим во независна Македонија што стигнал до третата фаза од едно европско натпреварување. Се пласира во три круга на Купот на УЕФА Интертото 2000 година, губејќи со 1-5 од вкупниот резултат од една од победниците Селта де Виго.

Конечно, клубот го заработува својот прв голем трофеј во 2001 година со освојувањето на Купот на Македонија 2000-01, по што играа во квалификации на Купот на УЕФА. 

Во 2003 година, тимот доживува тешки периоди предизвикани од финансиски проблеми и испаѓа. Неколку години подоцна, поранешните играчи Митко Стојковски и Тони Мицевски го преземаат клубот и тие донесуваат непосреден успех со освојувањето на титулата во Втората лига на Македонија во 2005-06 година.

Следната година успешно се враќаат во македонската Прва лига и се пласираат во полуфиналето на Купот на Македонија 2006-07.

Во сезоната 2007-08, клубот ја има својата најдобра сезона до денес завршувајќи на 3-то место.  Уште еднаш, тие играат на квалификации на Купот на УЕФА, каде губат со 0-1 од вкупниот резултат од АПОЕЛ.


Друг случај на финансиски потешкотии и слаби резултати, повторно ги исфрла во втората лига за сезоната 2011-12. Овој пат, сепак, потпирајќи се најмногу на млади играчи од Битола и предводени од капитенот Драган Димитровски, Пелистер веднаш се враќа во врвната лига, но по сезоната 2014-15, клубот повторно испаѓа. 

Клубот го освојува Купот на Македонија 2016-17 по втор пат, прв пат од 2001 година.

Пелистер испаѓа на крајот од сезоната, иако игра уште едно финале од Купот на Македонија 2017–18.

По освоеното прво место во втората лига Запад, односно по прекинот на шампионатот, во кој тимот беше лидер, Пелистер се враќа во најдоброто македонско фудбалско друштво од сезоната 2020-21.