Пелистер ремизираше со Вардар во дербито на првото пролетно коло

Попладнево се одиграа преостанатите пет меча од првото коло во пролетниот дел од сезоната. На дербито на „Тодор Проески“ арената Вардар и Пелистер одиграа 2-2. Натпреварот беше отворен уште во третата минута кога Петковски казни едно истрчување на гостинскиот голман и донесе предност за Вардар од 1-0. Во 22. минута Пејаковиќ изедначи на 1-1, со…