Капинковски: Голем чекор кон остварување на целта, заслуживме победа над Вардар

По два нерешени резултати во претходните дерби дуели оваа сезона, Пелистер конечно го совлада Вардар со 2-0, со двата гола на Борче Маневски. Овој триумф е прв на домашен терен по децениска пауза, во која ривали или не се среќаваа или играа нерешено или победуваа вардарци.   Тренерот Димитар Капинковски по натпреварот изјави:   „Мислам…

Пелистер го доби дербито со Вардар и зачекори кон средината на табелата

Победник во вечното дерби на мак-фудбалот, кое се одигра во Битола, по тежок терен, студено и врнежливо време, е екипата на Пелистер, којa го победи Вардар со 2-0 (1-0) а головите ги постогна Борче Марковски. Со оваа победа “пелистерци“ се искачија на седмата позиција на табелата.   Дербито започна израмнето, а во 16. минута од…