Капинковски: Фудбалерите дадоа максимум и беа наградени за тоа (ВИДЕО)

Ренова, Борец, Вардар, Силекс и пак Ренова паднаа пролетва во Битола и со овие пет победи и успехот во Струга, екипата на Димитар Капинковски го трасираше патот кон опстанокот во лигата. Тренерот на Пелистер ги префрли заслугите за победата над „гипсарите“ кај фудбалерите, но јасно е дека неговото доаѓање донесе пресврт во тимот. Капинковски по…

Илиевски: Пред остварување сме на целта, ова е база за европски Пелистер догодина (ВИДЕО)

Eкипата на Пелистер освои три бода против Ренова, иако Капинковски имаше проблеми во составувањето на тимот без Танушев, Спиркоски и Николовски. Единствениот гол го постигна Гудиаби, а јунак беше и голманот Талески со одбранет пенал. „Ова е значајна победа и три бода со кои во 99% од случаи обезбедивме опстанок без бараж. Тоа ни беше…

Пелистер пак ја совлада Ренова, Гудиаби автор на голот вреден три бода

Со цврста и борбена игра на тимот на Пелистер, под „Тумбе кафе“ во Битола, предводена од Димитар Капинковски ја совлада екипата на Ренова минимално, но сосема заслужено, а натпреварот помина во знак на голот на Гудиаби и одбраната на пеналот на Талески, а потоа и зицерот по него. Екипата на Ренова немаше решение за брзината…

Пејаковиќ: Одлични сме со Капинковски, верувам во победа и против Ренова (ВИДЕО)

Променливиот Mарт со домашни победи и гостински порази сепак го донесе Пелистер сам да зависи околу својата иднина оваа пролет. Ако утре падне Ренова во Битола, екипата на Димитар Капинковски ќе може да потврди дека и следната сезона ќе игра во Првата лига. „Со доаѓањето на Капинковски работите си дојдоа на свое место. Пелистер игра…

Капинковски: Со максимален ангажман да дојдеме до остварување на целта (ВИДЕО)

Пелистер има прва меч топка за обезбедување опстанок во лигата, бидејќи Ренова гостува во Битола, во еден од последните домашни натпревари оваа пролет. Тренерот Капинковски верува дека екипата е мотивирана да ја продолжи успешната домашна серија, која вели дека оваа пролет „зелените“ ги добија сите четири натпревари. „Има уште пет кола до крајот и доста…

Тефику од Куманово ќе им суди на пелистерци во Струга

Oдредени се судиитe за натпреварите од 28. коло на Првата лига, кои се закажани за претстојниот викенд. Кумановскиот судија Тефику првпат ќе им суди на битолчани сезонава. Тој е делегиран за гостувањето на Пелистер крај Охридското езеро против Струга Трим Љум во недела од 13:00 часот. СТРУГА ТРИМ ЉУМ – ПЕЛИСТЕР (Н. Тефику – Куманово)…

Илиески: Порастеретени сме по подвигот против Силекс, одиме по бодови во Струга (ВИДЕО)

Со трите бода против Силекс, Пелистер направи голем чекор напред за опстанок во лигата. Со 35 бода на шест кола до крајот екипата на Капинковски може помирно да влезе во последните неколку кола. Пред гостувањето кај Струга Трим Љум, дефанзивецот Дарко Илиески потврдува дека многу помирно ќе се играат последните неколку кола, бидејќи целта е…

Херојски пресврт во Битола, Пелистер се врати од 0-2 до 3-2 против Силекс

Пелистер – Силекс 3-2 (2-2) Пелистер се надмина себеси и го совлада Силекс со 3-2 во натпревар од вонредното 27. коло на Првата лига, откако гостите од Кратово водеа со 0-2 по првите 20-тина минути. Ова е четврта пролетна победа на Пелистер на домашен терен, со што екипата на Димитар Капинковски се наоѓа на чекор…

Талески: Верувам во соиграчите, спремни сме да отпочнеме нова позитивна серија (ВИДЕО

Утре се играат натпреварите од вонредното 27. коло на Првата фудбалска лига. Пелистер многу брзо има можност за поправен испит по поразот од Работнички во Скопје. Во Битола доаѓа Силекс, а натпреварот има огромна важност, бидејќи двата клуба се разделени само три бода на табелата. Голманот Давор Талески ја прекина серијата од 480 минути без…