Капинковски: Годи победата над Вардар, но сакаме да се надигруваме и против Работнички (ВИДЕО)

Силниот ритам на натпревари во Првата фудбалска лига продолжува и по Куп-натпреварите во средата, викендов се враќа на сцена шампионатот и 26. коло. Пелистер гостува кај Работнички и верува во продолжување на позитивната серија оваа пролет. „Зелените“ загубија само еден натпревар, против Шкендија, и зачекорија кон средината на табелата. Тренерот Димитар Капинковски со комплетен тим…

Гоцевски од Струмица ќе го суди дербито Работнички – Пелистер

Викендов на терените ширум земјата ќе се одиграат натпреварите од 26. коло на Првата македонска фудбалска лига, а од ФФМ веќе ги делегираа арбитрите. На националната арена „Тодор Проески“ ќе се сретнат Работнички и Пелистер, а правдата ќе ја дели Марјан Гоцевски од Струмица. Натпреварот ќе се одигра во сабота од 13:00 часот. Според одлуката…

Капинковски: Голем чекор кон остварување на целта, заслуживме победа над Вардар

По два нерешени резултати во претходните дерби дуели оваа сезона, Пелистер конечно го совлада Вардар со 2-0, со двата гола на Борче Маневски. Овој триумф е прв на домашен терен по децениска пауза, во која ривали или не се среќаваа или играа нерешено или победуваа вардарци.   Тренерот Димитар Капинковски по натпреварот изјави:   „Мислам…

Пелистер го доби дербито со Вардар и зачекори кон средината на табелата

Победник во вечното дерби на мак-фудбалот, кое се одигра во Битола, по тежок терен, студено и врнежливо време, е екипата на Пелистер, којa го победи Вардар со 2-0 (1-0) а головите ги постогна Борче Марковски. Со оваа победа “пелистерци“ се искачија на седмата позиција на табелата.   Дербито започна израмнето, а во 16. минута од…

Капинковски: Работите зависат од нас, верувам во максимална партија и победа

Најтрадиционалниот натпревар во македонскиот клубски фудбал на сцена ќе биде овој викенд. Пелистер е домаќин против Вардар, а оваа соочување е трето сезонава на големите ривали. Откако првите два натпревари заврши со голови и емоции, таква партија очекуваме и в недела. Првиот дуел во ноември 2020 година заврши 1-1 во Битола, а во февруари годинава…

Охриѓанецот Маркоски ќе го суди „вечното дерби“ во Битола

По репрезентативната пауза се враќаат натпреварите од Првата фудбалска лига. Во рамките на 25. коло се игра „вечното дерби“ меѓу Вардар и Пелистер, а правдата ќе ја дели Марјан Маркоски.   Во улога на асистенти ќе бидат Давор Цветаноски и Мартин Дејаноски од Кичево. Делегат на ФФМ ќе биде Драган Блажовски од Скопје, а контролор…